SKOKI AFF


Jeżeli chodzisz po ziemi, ale Twoja dusza cały czas unosi sie wraz z chmurami na błękitnym niebie, to znak że powinieneś rozpocząć przygodę ze spadochroniarstwem. Aby to, co zaczynasz nie było wielkim stresem skontaktuj się z nami. Jesteśmy grupą doskonale przygotowanych instruktorów, która zadba o Twoje dobre samopoczucie i bezpieczeństwo w powietrzu. Nasza propozycja dla Ciebie to AFF (Accelerated Freefall) najszybsza i najprostsza droga, aby zostać samodzielnym skoczkiem
spadochronowym.

 

Co muszę zrobić przed zgłoszeniem się na kurs AFF?
Koniecznie musisz przejść badania lekarskie w jednym z specjalistycznych ośrodków lub u lekarza orzecznika. Ubezpieczyć sie od odpowiedzialności cywilnej podczas wykonywania skoków spadochronowych na sumę min. 50 tyś. zł. Pamiętaj, najpierw udaj się na badania, niestety nie wszystkim udaje sie uzyskać orzeczenie lekarskie o zdolności do wykonywania skoków
spadochronowych.

 

Na czym polega szkolenie AFF?
Jest to przyspieszony kurs spadochronowy, mający uczynić z Ciebie samodzielnego skoczka, skoki tą metodą wykonywane są z wysokości ok. 4.000 metrów, w asyście dwóch a później jednego instruktora. Na kurs praktyczny składa się 7 poziomów /skoków/, które będziesz po kolei zaliczał.

 

Czy skoki od razu są wykonywane z tak dużej wysokości? Czy też stopniowo dochodzi się do niej? Skoki od początku wykonujemy z wysokości ok. 4000 m. Wysokość jest potrzebna, aby zapewnić dostateczną ilość czasu na wykonanie ćwiczeń przewidzianych do wykonania w danym skoku.Stopniowaniem wysokości skoku charakteryzuje sie stara metoda szkolenia.

 

Jakie korzyści uzyskam wybierając szkolenie metodą AFF?
Jest kilka zasadniczych aspektów, które przemawiają na rzecz szkolenia AFF: 1. W czasie,kiedy będziesz poddany największemu stresowi nie będziesz sam, będziesz miał u swego boku instruktorów, którzy zadbają o twoje bezpieczeństwo. 2. Błędy, które będziesz popełniał w powietrzu będą korygowane na bieżąco, dzięki czemu nie zostaną one utrwalone w twoich nawykach, takie niedociągnięcia trudno jest wyeliminować w późniejszym okresie wykonywania skoków
spadochronowych. 3. Czas, stajesz się samodzielnym skoczkiem najczęściej /predyspozycje indywidualne/ już po 7-8 skokach, najczęściej zajmuje nam to dwa weekendy. Szkolenie do tego poziomu metodą tradycyjna zajmie Ci 3 miesiące. 4. Każdy skok jest rejestrowany za pomocą kamery video, wszelkiego rodzaju błędy i potknięcia techniczne, które się przydarzyły w trakcie skoku są na bieżąco omawiane zaraz po wylądowaniu. Sam możesz zobaczyć i ocenić swój skok.

 

Czym różnią się od siebie kolejne poziomy, z których składa się kurs AFF? Każdy z siedmiu poziomów to kolejne dodatkowe czynności do wykonania przez skoczka w trakcie skoku. W każdym następnym poziomie instruktorzy AFF zwiększają swobodę ucznia w powietrzu.

 

O co chodzi w szkoleniu spadochronowym?
Najważniejszym elementem, którego musisz się nauczyć jest stabilne, płaskie opadanie /tak zwana "płaska"/. Po zakończeniu kursu będziesz umiał poradzić sobie w każdej sytuacji, z jaką możesz się spotkać w powietrzu, będziesz potrafił przyjąć pozycję "płaską" niezależnie od okoliczności, w jakich się znajdziesz. Będziesz potrafił wykonać lot na otwartej czaszy spadochronu i wylądować bezpiecznie w wyznaczonym miejscu. Warto wiedzieć, że jeżeli uczeń w trakcie skoku jest
rozluźniony, nie ma spięcia mięśniowego, nie jest zestresowany, powietrze samo potrafi ułożyć jego ciało.

 

Co składa się na kurs teoretyczny AFF?
Kurs teoretyczny to pierwszy krok do rozpoczęcia przygody z skokami spadochronowymi. Zostaniesz zapoznany z budową spadochronu, teorią lotu na otwartej czaszy, zachowaniem w sytuacjach awaryjnych, poznasz teorię wolnego opadania, zapoznasz się z sygnałami, które będzie przekazywał Ci instruktor w trakcie skoku, dowiesz się jak bezpiecznie wylądować w wyznaczonym miejscu. W trakcie szkolenia na ziemi po raz pierwszy ubierzesz się w spadochron i wykonasz czynności, które są następstwem zaistnienia sytuacji awaryjnej w powietrzu. Zapoznasz się z zasadami zachowania się na lotnisku i w samolocie.

 

Czy podczas kursu mówi się o sytuacjach awaryjnych, które przecież mogą się zdarzyć w powietrzu? Omówienie sytuacji awaryjnych to podstawa! Zakłócenie prawidłowego przebiegu skoku jest sytuacją ekstremalną, to w takich sytuacjach zostaje poddane sprawdzianowi wyszkolenie skoczka. To właśnie w tych sytuacjach ułamki sekund, prawidłowo podjęte decyzje mogą decydować o życiu i zdrowiu skoczka.

 

Jakiego sprzętu używa się do skoków spadochronowych?
Sprzęt używany do szkolenia przeznaczony jest właśnie dla początkujących, uczących się skoczków spadochronowych. Zestaw spadochronowy ma charakterystykę szkolną to znaczy, że czasze główna i zapasowa mają wielkość pozwalającą na bezpieczne lądowanie nawet w sytuacji popełnienia błędów przez skoczka. W zestawie znajduje się automat, który dokonuje pomiarów prędkości opadania skoczka i wysokości, na jakiej się on znajduje. Na tej podstawie w przypadku braku
otwarcia spadochronu głównego dochodzi do automatycznego otwarcia i napełnienia spadochronu zapasowego. Uczeń wyposażony jest również w radio, które daje możliwość kontaktowania się instruktora z uczniem podczas lotu na otwartej czaszy spadochronu gdyby ten popełnił błąd.

 

Instruktorzy AFF to nie przypadkowi ludzie?
Oczywiście że nie, to najbardziej doświadczeni instruktorzy, których umiejętności zostały zweryfikowane podczas trudnego kursu i sprawdzone podczas egzaminu przeprowadzonego przez instruktora egzaminatora posiadającego certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Możesz być pewny, że każda opresja, w jakiej możesz się znaleźć w powietrzu nie będzie zaskoczeniem dla instruktora.Jeżeli mówimy, że instruktor AFF jest aniołem stróżem studenta w powietrzu to wcale nie jest to przesada. Ale tak naprawdę każdy uczeń AFF musi wpoić sobie prostą i podstawową zasadę, "jestem samodzielnym skoczkiem od pierwszego skoku, instruktorzy mnie tylko asekurują".

 

Jaki ubiór obowiązuje przy skokach AFF?
W okresie trwania kursu każdy uczeń zostaje wyposażony w kombinezon, kask ochronny, okulary oraz wysokościomierz. Obuwie powinieneś mieć swoje, doskonałe do tego celu będzie obuwie sportowe.

 

I pamiętamy o nie spożywaniu napojów alkoholowych.
Przynajmniej 24 godziny przed lotami. To żelazna zasada, której bezwzględnie należy przestrzegać. W dobrze pojętym interesie każdego skoczka nie tylko w okresie nauki.

 

Czy trzeba się ubezpieczyć, kiedy zamierzamy skorzystać z kursu AFF?
Ubezpieczenie OC na sumę 50 tyś. PLN to wymóg formalny, każdy skoczek musi je posiadać zgodnie z ustawą prawo lotnicze. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że to ubezpieczenie chroni nie kogo innego jak właśnie skoczka przed odpowiedzialnością finansowa wobec osób, które zostały poszkodowane przez niego lub sprzęt którego używał. Zawsze przecież może się zdarzyć że wylądujesz na grządce szlachetnych róż, które zostaną zniszczone :)

 

Skoro już mówimy o pieniądzach: ile kosztują badania lekarskie i kurs?
1. Badania lekarskie to koszt około 200 złotych.
2. Kurs teoretyczno-praktyczny naziemny 300 złotych.
3. Za jeden skok, z dwoma instruktorami, trzeba zapłacić 750 złotych. W trakcie kursu należy wykonać zazwyczaj dwa takie skoki. Zależy to od indywidualnych predyspozycji ucznia. W niektórych przypadkach z względu na bezpieczeństwo ucznia może zaistnieć potrzeba wykonania większej ilości tego rodzaju skoków.
4. Za dalsze skoki, z jednym instruktorem, płacimy po 550 złotych.
5. Średnio kurs praktyczny to 7 do 8 skoków, razem z teorią kurs najczęściej zamyka się w kwocie ok. 4500 zł.
6. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę całkowita cena kursu uzależniona jest od predyspozycji ucznia. Jeżeli ktoś czuje się w powietrzu, jak przysłowiowa ryba w wodzie,będzie dużo szybciej przyswajał umiejętności, wykona mniej skoków a co za tym idzie kurs będzie dla niego tańszy.

 

Jaki poziom osiągnę po zakończeniu kursu AFF, czy otrzymam zaświadczenie o jego ukończeniu?
Po ukończeniu kursu będziesz potrafił utrzymywać stabilną, bezpieczną sylwetkę opadania "płaską",powrócić do niej z różnego rodzaju niestabilnych pozycji, w jakich możesz się znaleźć: salta, beczki,obroty itp.Będziesz potrafił kontrolować wysokość, na jakiej się znajdujesz w trakcie całego skoku, w sposób kontrolowany wykonywać obroty, salta, przyjąć pozycję delta i wykonać w niej lot na kierunku,otworzyć spadochron na nakazanej wysokości, poradzić sobie w przypadku zaistnienia sytuacji awaryjnych, wykonać lot na otwartej czaszy spadochronu w wyznaczony rejon i bezpiecznie wylądować.  Ukończenie kursu zostanie poświadczone wpisem w twojej książce skoków jednocześnie musisz wiedzieć, że nadal pozostajesz skoczkiem uczniem, który przed wykonaniem skoku musi znaleźć sobie instruktora nadzorującego. Dla naszych studentów na lotnisku Chrcynno prowadzimy nadzór bezpłatny.