SKOKI SPADOCHRONOWE W TANDEMIE

 

Na czym polega skok w tandemie?
To skok spadochronowy, w którym biorą udział dwie osoby. Tandem pilot i pasażer. Pierwszy z nich wyposażony jest w spadochron typu Tandem. Pasażer zaś ubrany jest w specjalną uprząż, przy pomocy której podczepiony jest do uprzęży spadochronu. Skok wykonywany jest z wysokości ok.4.000 metrów. Ale zanim do niego dojdzie, pasażer przejdzie krótkie, fachowe szkolenie i zapozna się z przebiegiem skoku. Odbędzie też trening skoku "na sucho". Nie ma zatem obaw, że w powietrzu może dojść do sytuacji, na którą pasażer nie będzie przygotowany.

 

Po co wymyślono takie skoki?
Przede wszystkim po to, żeby dać możliwość wykonania skoku spadochronowego bez kończenia kursów spadochronowych i przechodzenia badań lekarskich. Osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg skoku w powietrzu jest tandem pilot. Jeżeli podczas lotu pasażer zapomni, czego nauczył się w trakcie instruktarzu i treningu "na sucho", nie będzie to miało większego wpływu na przebieg skoku, tandem pilot przygotowany jest na każdą ewentualność.Poradzi sobie w każdej sytuacji.

 

Co czuje pasażer w trakcie i przed skokiem?
Dla osoby, która skacze w tandemie po raz pierwszy, może to stanowić pewien rodzaj stresu. Ale zapewniamy, że jest to stres przyjemny. Jest to wywołane podniesionym poziomem adrenaliny / tak naprawdę każdy tego potrzebuje w życiu, właśnie ADRENALINY :-)/. Po wyskoczeniu z samolotu pasażer czuje pęd powietrza nie dający się porównać z niczym, z czym zetknął się do tej pory w życiu /prędkość opadania to ok. 200 kilometrów na godzinę/. Po 50 sekundach da się odczuć
niespodziewane przepadnięcie, które zostaje zamienione w szarpnięcie, po chwili ulga - czasza się otworzyła. A pod nami niesamowite, nieopisane, nieziemskie widoki, błoga cisza i nieopisany spokój.Gwarantowane jest jedno, że jeśli już raz odważyłeś się skoczyć z samolotu, będziesz chciał to powtórzyć - nie ma ucieczki, jak śpiewał Marek Grechuta, nie ma nic piękniejszego od "Magii obłoków".

 

Czy skoki odbywają się na bezpiecznym sprzęcie?
TAK! Używamy do skoków spadochrony renomowanych firm przystosowane do wykonywania skoków w systemie tandem. Spadochrony posiadają system spowalniający prędkość swobodnego opadania, czasza spadochronu posiada powierzchnię pozwalającą na bezpieczne lądowanie dwóch osób. Uprząż pasażera posiada atest wytrzymałości obciążeniowej. Sprzęt jest zatem bezpieczny zarówno dla tandem pilota, jak i pasażera.

 

Tandem pilot skacze w kombinezonie. A pasażer?
Również otrzymuje kombinezon. Ale jeśli ktoś ma takie życzenie, a warunki pogodowe na to pozwalają, może wykonać skok w swoim ubraniu. Dlaczego nie?

 

Czy skok można oddać w każdych warunkach pogodowych?
NIE! Pogoda stanowi ograniczenie w wykonywaniu skoków spadochronowych. Podejmujemy decyzje o wykonywaniu skoków po wnikliwej analizie warunków atmosferycznych. Kierownik skoków na bieżąco śledzi warunki atmosferyczne i otrzymuje komunikaty z naziemnych stacji meteorologicznych. Na tej podstawie podejmuje decyzje o kontynuowaniu lub przerwaniu skoków.

 

W jakiej miejscowości odbywają się skoki spadochronowe?
Skoki tandemowe wykonujemy na lotnisku w miejscowości CHRCYNNO koło Nasielska, 50 km od Warszawy.

 

Czy każdy może skoczyć w tandemie?
Teoretycznie tak. Ale nie polecamy skoków cierpiącym na choroby serca, choroby układu krążenia i epilepsję. Osoby, które mają mniej niż 18 lat muszą zgłosić się do nas z rodzicem.

 

Czy przed skokiem pasażer musi okazać badania lekarskie?
NIE... nie ma takiego wymogu. Każdy pasażer przed skokiem wypełnia ankietę w której odpowiada na pytania dotyczące stanu zdrowia.

 

Czego nie powinniśmy zabierać ze sobą, gdy zamierzamy oddać skok tandemowy?
Nie polecamy zabierania biżuterii łańcuszków, wisiorków, klipsów, bransoletek. Nie dlatego, że przedmioty te stanowią zagrożenie w trakcie skoku ale istnieje prawdopodobieństwo ich bezpowrotnej utraty.

 

Prawie wszystko już o skoku tandemowym wiemy. Ale czy jest on naprawdę bezpieczny?
Tandem pilot to doświadczony instruktor spadochronowy, który ukończył specjalistyczny kurs tandemowy. Poza tym każdy z nas posiada minimum 5 letnie doświadczenie w wykonywaniu skoków tandemowych. Bezpieczeństwo pasażera jest równoznaczne z bezpieczeństwem tandem pilota.Zrobimy wszystko, aby skok był bezpieczny. Jednak decydując się nas na skok musisz być świadom, że ryzyko istnieje i podejmujesz je w pełni świadomie.

 

Wszystko to wygląda nawet bardzo przyjemnie. A cena? Nie powala z nóg?
Cena odzwierciedla wrażenia i doznania, jakie daje skok w tandemie zawiera koszty lotu samolotem amortyzacji spadochronu, opłat za jego ułożenie oraz należność tandem pilota. Tak więc za skok płacimy 700 złotych. Jeżeli zdecydujesz się, aby twój skok został zarejestrowany przy pomocy kamery wideo HD i aparatu będziesz musiał dopłacić jeszcze 250 złotych. Poza filmem otrzymujesz dodatkowego towarzysza w powietrzu, będziesz widział przed sobą skoczka „camerman’a” co zapewni Ci dodatkową atrakcję w trakcie wolnego opadania a film i zdjęcia będą pamiątką na całe życie!

 

A jeżeli skok w tandemie obudzi we mnie potrzebę samodzielnego skoku?
Myślimy, że po skoku tandemowym nabierzesz do nas zaufania i jeżeli tylko zechcesz możemy rozpocząć kurs AFF, który uczyni z Ciebie samodzielnego skoczka.

 

Jestem zainteresowany skokiem tandemowym. Więc gdzie i do kogo się zgłosić?


Wszystkie niezbędne informacje uzyskasz pisząc lub dzwoniąc:

 

Seweryn tel. (+48) 792 922 127 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.